تعمیر پنجره دوجداره و نکات مهم آن

تعمیر پنجره دوجداره

یکی از سؤالاتی که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد این است که آیا امکان تعمیر پنجره دوجداره وجود دارد؟ در هنگام خرابی بخش‌های مختلف آن باید چکاری انجام داد؟ در پاسخ باید بگوییم که تعمیر پنجره دوجداره امکان‌پذیر است اما توصیه می‌کنیم آن را به دست افراد متخصص در این حوزه بسپارید. بهترین کار این است که درباره تعمیر پنجره‌های نسل جدید اطلاعاتی را کسب کنید و بتوانید بر کار متخصصین نظارت کنید.

نکات مهم در تعمیر درب و پنجره دوجداره

نکات مهم در تعمیر درب و پنجره دوجداره

قبل از اینکه به نکات مهم در خصوص تعمیر پنجره دوجداره بپردازیم بهتر است اشاره‌ای به اجزای مهم آن داشته باشیم. در حال حاضر پنجره‌های دوجداره به شکل پنجره کشویی، پنجره لولایی، پنجره دوجداره یو پی وی سی و… تولید می‌شوند و از شیشه دوجداره و سه جداره برای آن‌ها استفاده می‌شود. مهم‌ترین قسمت‌های پنجره دوجداره شامل پروفیل یو پی وی سی، یراق آلات و شیشه است که سایر بخش‌ها در این سه قسمت گنجانده می‌شوند. در هنگام تعمیر پنجره دوجداره باید به طور کامل با این بخش‌ها و کاربرد آن‌ها آشنا باشید.

عدم وجود فاصله میان لنگه بازشو و فریم

در هنگام تعمیر پنجره‌های دوجداره باید به این نکته توجه داشت هیچ گونه فاصله‌ای میان لنگه بازشو و فریم ( قاب ) باقی نماند. اگر به هر دلیلی شاهد ایجاد فاصله بودید باید علاوه بر رگلاژ کردن اقدام به استفاده از فوم و چسب مخصوص کنید. چسب‌هایی که برای پر کردن این فاصله استفاده می‌شوند به عنوان چسب درزگیر شناخته می‌شوند که علاوه بر صنعت درب و پنجره‌سازی در بسیاری از صنایع دیگر نیز کاربرد دارد. وجود فاصله بین لنگه بازشو و فریم پنجره می‌تواند مشکلات زیادی از جمله تولید سروصدا در هنگام باز و بسته شدن و همچنین ورود هوای سرد و گرم و خروج آن ایجاد می‌کند.

استفاده از تعمیرکاران مجرب

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره شد تعمیر پنجره دوجداره امری تخصصی است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم آن را به دست افراد متبحر و حرفه‌ای بسپارید. اگر در هنگام نصب از نصابان باتجربه کمک بگیرید احتمال نیاز به رگلاژ کردن پنجره در آینده کاهش پیدا می‌کند. یک نصاب حرفه‌ای به خوبی با تمام بخش‌ها و یراق آلات پنجره دوجداره آشنایی دارد.

رگلاژ کردن به طرز صحیح

رگلاژ کردن پنجره دوجداره باید به بهترین نحو انجام شود. در غیر این صورت شاهد مشکلات عدیده‌ای مانند عدم حرکت راحت و روان دستگیره، دشواری در باز و بسته کردن پنجره، ایجاد فاصله بین لنگه بازشو و قاب و همچنین ایجاد اختلال در عملکرد پنجره خواهیم بود.

آموزش تعمیر پنجره دوجداره

آموزش تعمیر پنجره دوجداره

در این بخش به تعمیرات یا رگلاژ کردن لنگه بازشو، رگلاژ افقی و رگلاژ عمودی می‌پردازیم. منظور از رگلاژ کردن تنظیم مجدد قطعات و اجزای مختلف پنجره است. زیرا هنگامی که این قطعات از تنظیمات اولیه خود خارج شوند مشکلات بزرگی برای افراد به وجود خواهد آمد.

رگلاژ لنگه بازشو پنجره

اولین مرحله از تعمیر پنجره دوجداره خارج کردن لولا از کاور است. بدین منظور باید پنجره را کاملاً باز کنیم و با کمک گرفتن از آچار آلن یا پیچ گوشتی اقدام به بیرون آوردن لولا از کاور کنیم. لنگه بازشو باید در محور عمودی و افقی جابجا شود. برای اینکار باید باید با استفاده از آچار آلن پیچ رگلاژ را باز و بسته کنیم. این پیچ به صورت افقی قرار دارد اما بعد از باز شدن حرکت می‌کند و تا جایی که عدم انطباق برطرف شود باز کردن پیچ را ادامه می‌دهیم. بعد از رفع مشکل آن را می‌بندیم.

رگلاژ افقی پنجره

به منظور رگلاژ افقی باید لنگه بازشو را در محور‌های افقی و عمودی جابجا کنیم. در این شرایط به سراغ آچار آلن ۵ میلی‌متری می‌رویم و ابتدا پیچ رگلاژ افقی را باز می‌کنیم. بستن این پیچ مانند مورد قبلی باید تا جایی ادامه پیدا کند که عدم انطباق برطرف شود.

رگلاژ عمودی پنجره

برای انجام رگلاژ عمودی باید لولا را از کاور خارج کنیم. به منظور چرخاندن پیچ عمودی باید از آچار آلن استفاده شود. اگر پیچ را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید لنگه بازشو به سمت بالا حرکت خواهد کرد و اگر پیچ را بر خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید پیچ به سمت پایین حرکت می‌کند و می‌توانید رگلاژ را انجام دهید.

تعمیر قفل درب دوجداره چگونه انجام می‌شود؟

تعمیر قفل درب دوجداره

شاید در نگاه اول، تعمیر قفل درب دوجداره امری آسان به نظر آید. اما به دلیل ساختار و مکانیزمی که این قفل‌ها دارند توصیه می‌کنیم آن را به افراد کاردان بسپارید. زیرا عدم اطلاعات کافی در این زمینه باعث آسیب رساندن به قفل و بخش‌های مهم آن خواهد شد. به طور کلی قفل درب دوجداره به نحوی طراحی شده که اگر به درستی از آن استفاده کنید عمر بسیار بالایی دارد و به راحتی دچار خرابی و فرسودگی نخواهد شد.

مهم‌ترین عامل خرابی و از کار افتادگی قفل درب دوجداره اشتباهات انسان و عدم نگهداری صحیح از آن است. به طور مثال افرادی که درب را محکم می‌بندند و یا فشار مضاعف به آن وارد می‌کنند بیشتر از سایرین شاهد خرابی قفل درب دوجداره خواهند بود. برخی از افراد تصور می‌کنند که تعویض قفل درب دوجداره بسیار آسان است و همین مسأله باعث می‌شود که هزینه آن‌ها دوبرابر شود. زیرا دست بکار می‌شوند و خرابی‌های بیشتری به بار می‌آورند.

هر کدام از قفل‌های درب دوجداره دارای مکانیزم و ساختار متفاوت است. به همین دلیل در تعمیر آن باید از روش‌های مختلفی استفاده کرد. اما به طور کلی باید از ابزار‌هایی مانند پیچ بند، آچار آلن، پیچ گوشتی مخصوص و انبر استفاده کنید.

قفل‌ها از متریال مختلفی تولید می‌شوند که قطعاً بی‌کیفیت‌ترین آن‌ها ساخت کشور چین است. توصیه می‌کنیم در هنگام خرید یا تعویض قفل درب دوجداره مرغوب‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید تا در طول زمان دچار آسیب و خرابی نشوند.

تعمیر دستگیره پنجره دوجداره

در خصوص تعمیر پنجره دوجداره باید اشاره‌ای به دستگیره و سایر یراق آلات آن نیز داشته باشیم. دستگیره جزء یراق آلات محسوب می‌شود و ممکن است در طول زمان به دلیل استفاده مکرر دچار خرابی شود. اگر قصد تعویض دستگیره پنجره دوجداره را دارید باید ابتدا دستگیره را در زاویه ۹۰ درجه باز کنید و برای جداسازی کاور آن را به سمت خود بکشانید و به در جهت چپگرد یا راستگرد بچرخانید. با انجام این کار شاهد کنار رفتن کاور خواهیم بود.

بعد از کنار رفتن کاور می‌توانید تمام پیچ‌هایی که دستگیره را به پروفیل یو پی وی سی وصل کرده را ببینید. در این بخش باید با استفاده از یک پیچ گوشتی ساده اقدام به باز کردن پیچ‌ها کنید و آن‌ها را به طور کامل بیرون بیاورید. دستگیره را به سمت خود بکشید و مقداری فشار دارید.

کاور دستگیره جدید را با کاور دستگیره قدیمی جابجا کنید و سپس اهرم دستگیره را در زاویه ۹۰ درجه قرار داده و سپس دستگیره جدید را در سوراخ‌های مربوطه قرار دهید و پیچ‌ها را محکم ببندید. برای تعویض دستگیره مراقب باشید که بخش‌های مختلف پروفیل و قاب دچار شکستگی نشوند.

رفع ورود گرما و سرما و گرد و غبار

رفع ورود گرما و سرما و گرد و غبار

پس از اینکه به جوانب مختلف در تعمیر پنجره دوجداره پرداختیم نوبت به این می‌رسد که به یک موضوع مهم اشاره کنیم و آن هم رفع بزرگ‌ترین ایراد یعنی ورود و خروج هوای سرد و گرم به درون خانه است. این موضوع می‌تواند هزینه مصرف انرژی را افزایش دهد. همچنین ورود گرد و غبار از دیگر چالش‌هایی است که برخی از افراد با آن روبرو هستند.

مهم‌ترین دلیل نصب پنجره دوجداره در منازل، ادارات و مکان‌های مختلف عدم ورود و خروج هوای سرد و گرم و همچنین آلودگی‌هایی نظیر گرد و غبار است. اما در برخی از مواقع شاهد بروز این مشکل هستیم. بهترین روش برای رفع این ایراد استفاده از نوار‌های درزگیر است. نوعی نوار به نام نوار درزگیر وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به راحتی در قاب پنجره قرار دهید. این نوار‌ها می‌توانند به صورت عایق عمل کنند.

اصلاح عایق‌بندی پنجره

عایق‌بندی پنجره

اصلاح عایق‌بندی پنجره دوجداره یو پی وی سی به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود که می‌توان به استفاده از چسب‌های سیلیکونی، چسب ماستیک و فوم اسپری اشاره کرد. هر کدام از این متریال دارای ویژگی‌های خاص خود می‌باشند و می‌توانید بنا بر نیاز یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

چسب سیلیکونی

مهم‌ترین دلیل عایق‌بندی پنجره‌های دوجداره، صرفه‌جویی در انرژی و هدر رفتن گرما و سرما می‌باشد. قطعاً در فصول گرم سال مانند تابستان نیاز به نگهداری هوای گرم و در فصول سرد سال نیاز به نگهداری هوای گرم در خانه دارید. اما در برخی از مواقع شاهد ورود و خروج این هوا به داخل ساختمان هستید. بهترین روش برای عایق‌بندی پنجره‌ها استفاده از چسب سیلیکونی می‌باشد. معمولاً این چسب‌ها در رنگ‌های متنوع و سازگار با رنگ پنجره شما تولید می‌شوند که می‌توان به سفید، قهوه‌ای، مشکی و بی‌رنگ اشاره کرد. بهتر است برای حفظ زیبایی پنجره از چسب‌های همرنگ استفاده کنید.

چسب‌هایی که به عنوان چسب سیلیکونی در بازار به فروش می‌رسند از نوعی مواد پلیمری تولید شده‌اند که در دو نوع حرارتی و خنثی در دسترس شما قرار می‌گیرند. از چسب‌های حرارتی در مکان‌هایی که در مجاورت حرارت هستند بهره گرفته می‌شود. زیرا حرارت بالا می‌تواند باعث ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی در چسب شود. از چسب‌های خنثی نیز در شرایط استفاده می‌شود که حرارت بالا وجود ندارد و هیچ گونه واکنش شیمیایی نیز رخ نخواهد داد.

چسب ماستیک

منظور از چسب ماستیک همان چسب درزگیر است که از ترکیب چسب‌های سیلیکونی یا بتون تولید می‌شود. از این چسب می‌توان در مکان‌های مختلف استفاده کرد و محدودیتی در این باره وجود ندارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های چسب‌های ماستیک می‌توان به مقاومت در برابر اشعه آفتاب، چسبندگی عالی، مقاومت در برابر تنش‌های برشی و خشک شدن سریع اشاره کرد.

فوم اسپری

عایق‌بندی یکی از موارد تعمیر پنجره دوجداره محسوب می‌شود. بدین منظور می‌توان از فوم اسپری نیز استفاده کرد. در شرایطی که ضخامت چارچوب زیاد است و نمی‌توان از چسب استفاده کرد باید از فوم اسپری کمک بگیرید. این فوم‌ها به خوبی در شکاف نفوذ می‌کنند و علاوه بر عایق‌بندی می‌توانند از ورود باکتری‌ها و آلودگی‌ها به آن نیز جلوگیری کنند. از ویژگی‌های این محصول می‌توان به عایق صوتی و حرارتی اشاره کرد که قابلیت سبماده زنی و برش را نیز دارد.

تعمیر لولا‌های آسیب دیده پنجره چگونه انجام می‌شود؟

لولا‌ها جزء یراق آلات محسوب می‌شوند و معمولاً در هنگام خرابی، بجای تعمیر، تعویض می‌شوند. تعویض لولا به سادگی قابل انجام است فقط کافیست تا با انجام فرزکاری، لولای قدیمی را جدا و لولای جدید را جایگزین آن کنید. یکی از نکات مهمی که در این باره وجود دارد این است که لولای جدید را دقیقاً در جای خود قرار دهید در غیر این صورت باز و بسته شدن پنجره به دشواری انجام خواهد شد.

تعمیر و رگلاژ پنجره upvc

رگلاژ پنجره upvc

در بخش آموزش تعمیر پنجره دوجداره به رگلاژ کردن آن اشاره کردیم. هنگامی که قطعات مختلف پنجره از تنظیم می‌افتند باید اقدام به رگلاژ کردن آن کنید. از جمله مزایای رگلاژ کردن پنجره دوجداره می‌توان به عدم هدر رفتن انرژی و عملکرد صحیح پنجره اشاره کرد. قطعاً هنگامی که یراق آلات و بخش‌های مختلف پنجره از تنظیم می‌افتند مشکلاتی مانند تولید سر و صدا در هنگام باز و بسته شدن پنجره رخ خواهد داد که آسایش اطرافیان را سلب می‌کند. از دیگر مزایای رگلاژ کردن پنجره بازگشت سطح کیفیت آن است و می‌تواند به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی به شمار آید.

دسته بندی: مقالات

مقالات مشابه

نظرات کاربران

ارتباط با بوتیا صنعت
ارسال از طریق واتساپ