حفاظ پنجره چیست؛ معرفی انواع مدل‌های آن

حفاظ پنجره چیست؛ معرفی انواع مدل‌های آن

خوشبختانه در حال حاضر نصب حفاظ پنجره متداول شده است و افراد زیادی تمایل به استفاده از آن‌ها دارند. اما برخی از افراد معتقدند که نصب حفاظ پنجره می‌تواند مانع دید شود و محیطی دلگیر را به وجود می‌آورد. در پاسخ به این افراد باید بگوییم که حفاظ نوعی ابزار ایمنی به شمار می‌رود که می‌تواند از ورود سارقین به منزل شما جلوگیری کند. سارقین روش‌های زیادی را برای ورود به منزل انتخاب می‌کنند که یکی از آن‌ها پنجره است. طبق تحقیقاتی که در این حوزه انجام شده نشان می‌دهد خانه‌هایی که از ابزارهایی نظیر حفاظ در درب و پنجره استفاده نمی‌کنند بیشتر از سایرین در معرض خطر سرقت قرار دارند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این مطلب را به معرفی انواع مدل‌هایی که برای محافظت از پنجره تولید شده اختصاص دهیم.

حفاظ پنجره چیست؟

حفاظ پنجره چیست؟

نصب حفاظ پنجره یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌توان برای ایجاد امنیت در محیط انجام داد. تامین امنیت فقط به منظور جلوگیری از ورود سارق به منزل نیست. بلکه بسیاری از موارد شامل این موضوع می‌شوند. به طور مثال اگر در خانه فرزند کوچک دارید که هنوز نمی‌تواند از خود مراقبت کند باید حتما از نرده پنجره استفاده کنید. محافظ پنجره در شکل‌ها و مدل‌های مختلفی تولید شده اند. در سال‌های گذشته تنوع این محصول زیاد نبود اما امروزه علاوه بر ایجاد تنوع، شاهد زیبایی آن نیز هستیم. اغلب افراد ترجیح می‌دهند از حفاظ پنجره ساده و شیک استفاده کنند تا نمای ساختمان نیز زیباتر شود. زیرا نصب آن می‌تواند تاثیر مستقیمی در نمای خارجی ساختمان داشته باشد. فرقی نمی‌کند که شما از پنجره دوجداره استفاده می‌کنید یا پنجره لولایی و پنجره دوجداره رنگی. چون نرده پنجره برای تمام مدل‌ها قابل نصب می‌باشد.

مزایای استفاده از محافظ پنجره

مزایای استفاده از محافظ پنجره

اولین مزیت استفاده از حفاظ پنجره، افزایش امنیت است اما قطعا به جز آن مزایای دیگری نیز شامل این ابزار می‌شود. شاید این سوال برای شما به وجود آید که استفاده از دزدگیر، قفل پنجره، درب محکم و… می‌تواند از ورود سارقین جلوگیری کند و نیازی به نصب محافظ نباشد. در پاسخ باید بگوییم که جنس محافظ از آهن است و می‌تواند بالاترین میزان استحکام را داشته باشد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آمار سرقت بالاست حتما این نکته را در نظر بگیرید.

یکی دیگر از مزایای نصب حفاظ پنجره این است که از کودکان و حیوانات خانگی شما در برابر خطراتی از جمله سقوط جلوگیری می‌کند. در حال حاضر بسیاری از افراد از حیوانات خانگی نظیر سگ در خانه نگهداری می‌کنند. متاسفانه سقوط آن‌ها از ارتفاع بسیار شایع است. برای پیشگیری از این حوادث باید اقدامات ایمنی را انجام دهید.

جالب است بگوییم که اگر از حفاظ شیک و مدرن برای پنجره استفاده کنید زیبایی نمای ساختمان را افزایش خواهید داد. هر کدام از ساختمان‌ها دارای سبک خاصی در نما هستند. به همین دلیل نیز انواع مختلفی از حفاظ‌ها طراحی و تولید شده که هماهنگی زیادی با این سبک‌ها دارند. استفاده از حفاظ یک اقدام ایمنی و در عین ارزان قیمت است که تمام افراد با هر سطح توان مالی می‌توانند آن را انجام دهند.

انواع مدل‌های حفاظ پنجره

در بین انواع مدل‌هایی که برای محافظت از پنجره تولید شده می‌توان گفت که حفاظ‌های آهنی و فرفورژه از محبوبیت و فروش بالاتری برخوردار هستند. زیرا علاوه بر تامین امنیت نقش مهمی در زیبایی نمای ساختمان نیز دارند. انتخاب هر کدام از مدل‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم بر اساس سلیقه، بودجه و نیاز شما خواهد بود.

حفاظ پنجره فرفورژه

حفاظ پنجره فرفورژه

از زمانی که حفاظ پنجره فرفورژه به بازار آمد تبدیل به یک رقیب قدرتمند برای نرده‌های ساده شد. تا آن سال اغلب افراد از نرده‌های ساده برای محافظت از محیط زندگی خود استفاده می‌کردند. در حال حاضر مدل‌هایی که تحت عنوان فرفورژه تولید می‌شوند بسیار متنوع و جذاب‌اند که آن‌ها را به نام گل نرده نیز می‌شناسیم. قیمت این حفاظ‌ها مناسب است و تمام افراد توان خرید آن را دارند.

حفاظ پنجره مدرن

حفاظ پنجره مدرن

از دیگر طرح‌هایی که بسیار محبوب هستند و با نمای ساختمان‌های امروزی هماهنگ می‌باشند تحت عنوان حفاظ مدرن شناخته می‌شوند. این طرح کاملا نو و کاربردی است که می‌تواند امنیت را در بهترین حالت ممکن تامین کند. برندها و شرکت‌های مختلفی در تولید این محصول فعال هستند که می‌توانید با مراجعه به کاتالوگ آن‌ها بهترین و زیباترین نوع آن را انتخاب کنید.

حفاظ متحرک پنجره

نوعی حفاظ پنجره وجود دارد که به نام متحرک شناخته می‌شوند. این حفاظ‌ها از داخل نصب و باز و بسته می‌شوند. معمولا این حفاظ‌ها را برای پنجره‌های بزرگ نصب می‌کنند. نقش این حفاظ‌ها در افزایش امنیت و جلوگیری از ورود سارقین و افراد غریبه به محل بسیار پررنگ است.

حفاظ پنجره تاشو یا آکاردئونی

حفاظ متحرک پنجره

منظور از حفاظ آکاردئونی این است که در صورت حضور در منزل نیز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به این معنی که در هنگام حضور در خانه آن‌ها را باز و در زمان غیبت آن‌ها را ببندید. نوع دیگری از این حفاظ‌ها در درب‌های واحد آپارتمان نیز نصب می‌شوند. در صورتی که از این نوع حفاظ استفاده کنید امکان تمیز کردن پنجره‌ها نیز وجود دارد. زیرا می‌توانید آن‌ها را ببندید و بعد از تمیز کردن شیشه آن را باز کنید.

حفاظ پنجره آهنی ساده

حفاظ‌های آهنی به عنوان پرکاربردترین نوع حفاظ شناخته می‌شوند و از قیمت بسیار مناسبی برخوردار هستند. به همین دلیل افراد زیادی می‌توانند با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارند آن را خریداری کنند. این حفاظ‌ها از قوطی‌های ۲۰ در ۲۰ یا ۲۰ در ۳۰ میلی متر تولید می‌شوند و به صورت افقی و عمودی بر روی یکدیگر قرار داده می‌شوند.

حفاظ پنجره دوجداره

حفاظ پنجره دوجداره

معمولا حفاظ‌هایی که برای پنجره دوجداره مورد استفاده قرار می‌گیرند قابلیت باز و بسته شدن ندارند و به منظور افزایش امنیت آن‌ها را به طور ثابت تولید می‌کنند. این حفاظ‌ها قابلیت نصب به دیوار را نیز دارند و کاملا نفوذ ناپذیر هستند. اما شما می‌توانید از سایر مدل‌های حفاظ پنجره نیز استفاده کنید. پنجره‌های دوجداره به دلیل استفاده از شیشه دوجداره به اندازه کافی در برابر سرقت مقاوم است. نوعی از این شیشه‌ها نشکن و ضد سرقت می‌باشند.

بهترین نوع نرده حفاظ پنجره کدام است؟

بهترین نوع نرده حفاظ پنجره کدام است؟

قطعا انتخاب بهترین نوع نرده برای محافظت از پنجره بستگی به نوع پنجره، عملکرد حفاظ، میزان توان اقتصادی و… دارد. اما به طور کلی حفاظ‌هایی که به طور ثابت تولید می‌شوند و امکان باز و بسته شدن ندارند از امنیت بیشتری برخوردار هستند. حفاظ‌هایی که برای پنجره دوجداره ساخته می‌شود بهترین گزینه برای سایر پنجره‌ها نیز محسوب می‌شود.

قیمت انواع حفاظ پنجره به چه چیزهایی بستگی دارد؟

قیمتی که برای نرده پنجره در نظر گرفته می‌شود متاثر از عوامل گوناگونی است که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم. برخی از افراد تصور می‌کنند که پرداخت هزینه کمتر، برای آن‌ها مقرون به صرفه‌تر است. در صورتی که نرده‌های ارزان از آلیاژهای بی‌کیفیت تولید شده‌اند که مقاومت زیادی در برابر برش، حریق و تجاوز سارقین ندارند. پس هیچ گاه کیفیت را فدای کمیت نکنید و از بهترین متریال استفاده کنید.

ابعاد پنجره: مهم‌ترین عاملی که می‌تواند قیمت حفاظ را تعیین کند ابعاد پنجره است. هر چه پنجره بزرگ‌تر باشد نیاز به متریال بیشتری برای تولید دارد که مسلما در قیمت نهایی موثر خواهد بود.

جنس نرده: هر چه تراکم متریال بکار رفته در تولید حفاظ بیشتر باشد وزن آن نیز بیشتر خواهد بود. حفاظ‌ها از میلگرد، قوطی و فرفورژه تولید می‌شوند که قیمت نهایی بر اساس آن‌ها تعیین می‌شود. حفاظ‌های ساده که به توضیح آن پرداختیم از آهن ساخته می‌شوند که برخی از تولید کنندگان از آهن‌های ضایعاتی و دست دوم کمک می‌گیرند. این موضوع می‌تواند کیفیت حفاظ و امنیت آن را تحت الشعاع قرار دهد. بهترین جنس، فولاد نو است که تازه از کارخانه بیرون آمده و مقاومت بسیار بالایی دارد.

طرح حفاظ: حفاظ‌ها به منظور زیبایی در طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند. هر چه طرح شلوغ‌تر و جدیدتر باشد از قیمت بالاتری برخوردار است. حفاظ‌های ساده از ارزان‌ترین نوع آن محسوب می‌شوند. به طور مثال برخی از طرح‌ها دارای گل‌های سنگین هستند که تولید آن‌ها نیاز به پیچیدگی بیشتری دارد و وزن بالاتری را شامل می‌شود.

نکات مهم برای انتخاب و خرید حفاظ پنجره ایمن

نکات مهم برای انتخاب و خرید حفاظ پنجره ایمن

هماهنگ کردن و ست کردن تمام بخش‌های نمای ساختمان با یکدیگر می‌تواند نقش مهمی در زیبایی آن ایفا کند. پس نکته‌ای که باید در حین خرید و انتخاب حفاظ در نظر داشته باشید این است که سایر اجزا مانند نمای ساختمان و رنگ آن را مد نظر قرار دهید. اگر نمای ساختمان کلاسیک است باید در انتخاب نرده این فاکتور را جدی بگیرید. اگر قصد دارید حفاظ را برای پنجره‌ای نصب کنید که در بالکن یا تراس قرار دارد باید به محیط بالکن و تراس نیز توجه کنید و برای ایجاد هماهنگی بین آن‌ها انتخاب بهتری داشته باشید.

حفاظی که برای پنجره ساخته می‌شود نباید به نحوی باشد که از ورود نور طبیعی به درون خانه جلوگیری کند. بدین منظور نباید فاصله بین حفاظ‌ها کمتر از ۱۳ سانتی متر باشد. رعایت برخی از استانداردها الزامی است. به طور مثال از پروفیل‌های ضخیم استفاده نکنید تا با کاهش نور مواجه نشوید. یک حفاظ مناسب نباید در چشم‌انداز روبرو اختلال ایجاد کند و مانع از تماشای آن شود.

دسته بندی: مقالات

مقالات مشابه

نظرات کاربران

ارتباط با بوتیا صنعت
ارسال از طریق واتساپ