معرفی انواع پنجره دوجداره

معرفی انواع پنجره دوجداره

امروزه استفاده از انواع پنجره دوجداره در ساختمان‌ها متداول شده است. این پنجره‌ها مزایای بسیار زیادی دارند اما اغلب افراد تنها مزیت آن‌ها را صرفه جویی در مصرف انرژی می‌دانند. در حالی که آن‌ها از جذابیت منحصر به فردی برخوردار هستند و می‌توانند نمای داخلی و خارجی ساختمان را به طرز قابل ملاحظه‌ای تغییر دهند. در این مطلب به معرفی و بررسی انواع پنجره دوجداره خواهیم پرداخت.

انواع پنجره دوجداره

انواع پنجره دوجداره چه چیزهایی هستند

انواع پنجره دوجداره از پروفیل upvc و شیشه دوجداره تولید می‌شوند. در سال‌های گذشته بجای استفاده از پروفیل یو پی وی سی در تولید پنجره ها، از قاب آهنی استفاده می‌شد. قاب‌های آهنی نمی‌توانستند در نقش عایق ظاهر شوند و از اتلاف انرژی جلوگیری کنند. به همین دلیل شاهد جایگزینی آن‌ها با انواع پنجره دوجداره بودیم. این نوع از پنجره‌ها از تنوع بی‌نظیری برخوردارند و افراد می‌توانند آن‌ها را بر اساس سلیقه، نیاز و بودجه خود تهیه کنند. در حال حاضر یکی از گران قیمت‌ترین پنجره‌های دوجداره، پنجره فولکس واگنی است که مکانیزم باز و بسته شدن آن از درب اتومبیل فولکس واگن الهام گرفته شده است.

پنجره دوجداره ثابت

رایج‌ترین پنجره‌های دوجداره که در اغلب ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند از نوع ثابت هستند. این پنجره‌ها از نظر ظاهری بسیار ساده هستند و از نظر قیمت نیز مناسب اند. پروفیل آن‌ها از آلومینیوم است و به دلیل ثابت بودن از بازدهی بالایی برخوردار است. این پنجره‌ها فاقد هر گونه مکانیزم برای باز و بسته شدن می‌باشند و به خوبی عایق‌بندی حرارتی، صوتی و گرد و غبار را انجام می‌دهند. لازم به ذکر است که اگر در مکانی زندگی می‌کنید که نیاز به باز کردن پنجره‌ها دارید این مدل برای شما مناسب نیست. چون نمی‌توانید آن را باز و بسته کنید.

پنجره دو جداره تک حالته

پس از پنجره‌های ثابت شاهد رواج پنجره‌های تک حالته هستیم. این مدل قابل باز و بسته شدن می‌باشد و می‌توانید از هوای آزاد نهایت استفاده را بکنید. باز و بسته شدن آن‌ها بر روی یک محور افقی انجام می‌شود. جالب است بدانید که با انجام تغییراتی ساده، می‌توانید پنجره‌های تک حالته را به دو حالته تغییر دهید و از دو محور افقی و عمودی برای باز و بسته کردن آن استفاده کنید.

پنجره دو جداره مدل سایه بانی

پنجره‌های سایه بانی از دیگر انواع پنجره دوجداره محسوب می‌شود. حتما تا به حال به پنجره‌هایی که در سرویس بهداشتی، راه پله، حمام و… تعبیه شده توجه کرده اید. این پنجره‌ها به دلیل نوع باز شدن، به نام سایه بانی شناخته می‌شوند. شما می‌توانید جهت باز شدن آن‌ها انتخاب کنید. برخی از آن‌ها به داخل یا خارج و برخی دیگر از بالا یا پایین باز می‌شوند. این فرآیند بر روی محور افقی انجام می‌شود.

پنجره دو جداره مدل آکاردئونی

افرادی که به دنبال ایجاد جلوه‌ای جذاب و زیبا برای خانه خود هستند یک گزینه فوق العاده پیش روی خود دارند و آن هم پنجره آکاردئونی است. معمولا این پنجره در مکان‌هایی استفاده می‌شود که عرض قاب پنجره بسیار زیاد است و بیشتر از ۳ متر است. پنجره آکاردئونی که نوعی پنجره upvc می‌باشد قادر است نمای داخلی و خارجی ساختمان را بر اساس سلیقه شما تغییر دهد.

پنجره دو جداره فرانسوی

پنجره فرانسوی از دیگر انواع پنجره دوجداره به شمار می‌رود که آن را به نام دولنگه بازشو نیز می‌شناسیم. این پنجره از دو طرف باز می‌شود و میان دو لنگه آن هیچ ستونی وجود ندارد. طراحی این پنجره به نحوی است که علاوه بر زیبایی، از راندمان و بازدهی بسیار عالی برخوردار است. شما می‌توانید آن را در مدل‌های دو حالته یا تک حالته انتخاب کنید. همچنین قادر به تعیین محورهای عمودی و افقی برای باز و بسته کردن لنگه‌ها نیز خواهید بود. حرکت لنگه‌ها بر روی هر کدام از این محورها زیبایی خاص خود را دارد.

پنجره دو جداره فولکس واگنی

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم یکی از گران‌ترین انواع پنجره دوجداره، پنجره فولکس واگنی می‌باشد. زیرا در آن از یراق آلات ویژه‌ای استفاده می‌شود. اگر تا کنون اتومبیل فولکس واگن و نحوه باز شدن درب آن را دیده باشید به خوبی می‌دانید که در طراحی این پنجره از اتومبیل مذکور الهام گرفته شده است. در این پنجره ریل‌ها تا زاویه ۴۵ درجه باز می‌شوند و هیچ فضایی را اشغال نمی‌کنند.

پنجره دو جداره کشویی

پنجره کشویی یا پنجره ریلی دارای عملکرد ساده‌ای می‌باشد. این پنجره از دو طرف قابلیت باز و بسته شدن دارد و بر روی ریل‌هایی که برای آن تعبیه شده حرکت می‌کنند. نصب این پنجره در مکان‌هایی توصیه می‌شود که بسیار کوچک هستند و از حریمی برای باز شدن پنجره برخوردار نیستند. پنجره کشویی هیچ مزاحمتی برای پرده‌ها ایجاد نمی‌کند.

پنجره دوجداره محوری

پنجره‌های محوری یا دایره‌ای به دلیل طراحی ویژه، بسیار کمیاب هستند اما اگر بتوانید آن‌ها را تهیه کنید جلوه‌ای بسیار فوق العاده به منزل شما می‌دهند. این پنجره‌ها قابل باز و بسته شدن هستند و محور آن‌ها بر روی یک محور قطری قرار می‌گیرد.

پنجره دوجداره خلیجی

اگر به دنبال پنجره‌ای هستید که علاوه بر زیبایی داخل خانه، باعث زیبایی در نمای بیرونی ساختمان نیز بشود باید به سراغ پنجره خلیجی بروید. این پنجره‌ها کمک می‌کنند تا فضای داخلی منزل بزرگ‌تر نشان داده شود. زیرا دارای قوس رو به بیرون هستند. آن‌ها ترکیبی از پنجره‌های ثابت و بازشو می‌باشند.

پنجره دو جداره کمانی

یکی از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین انواع پنجره دوجداره، پنجره کمانی می‌باشد. این پنجره از افق دارای قوس می‌باشد. اگر توجه کرده باشید در پنجره‌های خلیجی، زاویه‌های مختلف ایجاد می‌شود تا شکل دایره‌ای پنجره را به نمایش بگذارد. اما پنجره کمانی خود دارای این قوس می‌باشد. این پنجره همانند پنجره خلیجی قادر به بزرگ‌تر نشان دادن فضای داخلی خانه است.

دسته بندی: دسته‌بندی نشده

مقالات مشابه

نظرات کاربران

ارتباط با بوتیا صنعت
ارسال از طریق واتساپ