پنجره هوشمند و بررسی کاربردهای جالب آن

پنجره هوشمند و بررسی کاربردهای جالب آن

استفاده از پنجره هوشمند در ساختمان‌ها و منازل از نتایج شگفت‌انگیز پیشرفت تکنولوژی محسوب می‌شود. توسعه فناوری تاثیراتی بسیار فراتر از تصور در زندگی بشر داشته است. به نحوی که امروزه طراحی و ساخت خانه‌های اسمارت تبدیل به یکی از رویاهای دست یافتنی انسان شده است. منظور از خانه‌های هوشمند یا اسمارت، استفاده از تکنولوژی در تمام بخش‌های آن است. پنجره هوشمند به عنوان پنجره‌هایی شناخته می‌شوند که دارای ریموت هستند و می‌توان آن‌ها را مات یا شفاف کرد. معمولا در ادارات و مکان‌هایی که اتاق آن‌ها شیشه‌ای است از این پنجره‌ها استفاده می‌شود و برای ایجاد یک حریم شخصی می‌توان به راحتی با فشردن یک دکمه بر روی ریموت، آن را مات کرد.

پنجره هوشمند چیست؟

جالب است بدانید که استفاده از پنجره هوشمند می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از اتلاف انرژی داشته باشد. از زمانی که معماران متوجه شدند افراد تمایل زیادی به پنجره‌های بزرگ دارند به فکر راه چاره‌ای برای جلوگیری از اتلاف انرژی افتادند و در این مسیر راهکارهای زیادی را امتحان کردند. در نهایت به تکنولوژی تولید پنجره هوشمند دست پیدا کردند. این پنجره‌ها به افراد اجازه می‌دهند تا شفافیت آن‌ها را کنترل کنند.
یکی از مشکلاتی که در سال‌های ابتدایی در خصوص استفاده از این پنجره‌ها وجود داشت این بود که بعد از مات شدن زیبایی و جلوه خود را از دست می‌دادند. در این شرایط باز هم تکنولوژی وارد عمل شد و به کمک آن پنجره‌هایی تولید شد که فقط از عبور اشعه مادون قرمز جلوگیری می‌کردند. این ویژگی در پنجره دوجداره، شیشه دوجداره و سایر پنجره‌ها مانند پنجره کشویی سبب کنترل دمای محیط می‌شد. به همین دلیل در فصل تابستان شاهد خنک شدن خانه و در فصل زمستان شاهد گرم ماندن آن بودیم. علاوه بر این امر کاهش هزینه‌های ساختمانی از دیگر مزایای آن به شمار می‌رفت.
مات کردن پنجره‌های هوشمند در کسری از ثانیه و توسط ریموت انجام می‌شود. اما می‌توان پنجره را به طور کامل مات نکرد. بلکه میزان عبور نور را کنترل کرد. شاید این سوال برای شما به وجود آمده باشد که به جز فضای داخلی خانه و اداره در چه مکان‌هایی می‌توان از پنجره هوشمند استفاده کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که ویترین فروشگاه ها، سرویس بهداشتی مستر که غالبا دارای نمای شیشه‌ای هستند نیز گزینه مناسبی برای نصب شیشه هوشمند هستند.

انواع شیشه پنجره هوشمند

انواع شیشه پنجره هوشمند

پس از اینکه به تعریفی از شیشه‌های هوشمند پرداختیم نوبت به این می‌رسد که انواع آن را با یکدیگر بررسی کنیم. زیرا اغلب شما تمایل دارید به منظور زیباسازی و یا صرفه جویی در مصرف انرژی از این فناوری محبوب استفاده کنید. تکنولوژی بکار رفته در تولید شیشه‌های هوشمند بر ۴ پایه از جمله کریستال مایع، ذرات معلق، الکتروکرومیک و مواد ترموکورمیک می‌باشد که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند.

شیشه هوشمند الکتروکروماتیک

همان طور که از نام این نوع شیشه پیداست برای تولید آن از مواد الکتروکروماتیک استفاده می‌شود. این مواد دارای ویژگی مهمی از جمله تغییر رنگ در هنگام عبور جریان الکتریکی می‌باشد. هنگامی که شما کلید تنظیم پنجره هوشمند را می‌زنید جریان الکتریسیته در آن به وجود می‌آید و واکنش‌های شیمیایی رخ داده در آن سبب تغییر در خواص الکتروکروماتیک خواهد شد. اگر بخواهید میزان مات شوندگی شیشه کم یا زیاد شود باید تنظیم کلید را بر اساس میزان دلخواه انجام دهید.

شیشه هوشمند کریستال مایع

تکنولوژی به کار رفته در شیشه هوشمند کریستال مایع به این شکل است که با تابش مستقیم نور خورشید بر روی سطح آن شاهد پراکنده شدن و از بین رفتن ۹۸ ٪ از اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز خواهیم بود. نیروی الکتریکی موجود در این شیشه سبب می‌شود تا تکنولوژی «پخش کنترل شده نور» به بهترین نحو عمل کند. جالب است بدانید که این تکنولوژی در تولید تلویزیون‌های ال‌ای دی و مانیتورهای کامپیوتر نیز وجود دارد تا افراد با استفاده طولانی مدت و مداوم دچار خستگی چشم، خشکی چشم و آسیب‌های احتمالی نشوند.
شیشه‌هایی که از فناوری کریستال مایع بهره می‌برند توسط یک زمینه پلیمری ساندویچی بین دولایه قرار می‌گیرند. زمانی که نیروی الکتریکی وجود ندارد مولکول‌های کریستال مایع دچار وضعیت تصادفی و مات می‌شوند. اما زمانی که نیروی الکتریکی جریان پیدا کرد مولکول‌ها در یک راستا قرار گرفته و شیشه شفاف خواهد شد.

مزایا و معایب پنجره هوشمند

مزایا و معایب پنجره هوشمند
پنجره‌های هوشمند اگر در حالت خاموش قرار داشته باشند باز هم زمینه برای انتقال نور از شیشه فراهم است. این ویژگی دقیقا مانند شیشه‌های سند بلاست است. اگر اشیای پشت آن دیده نشود اما نور به اندازه کافی وجود دارد. اگر این شیشه در پنجره و درب نصب شود شاهد ایجاد یک حریم شخصی علاوه بر وجود نور کافی خواهیم بود. قیمت پروفیل در و پنجره برای شیشه‌های هوشمند بر اساس پارامترهای مختلفی تعیین می‌شود.

سرعت در تغییر شکل

پنجره‌های هوشمند علاوه بر کارآیی در محیط خانه و کار، در صنایع نظامی و هوا و فضا اهمیت بسیار زیادی دارند. زمانی که شما کلید روشن یا خاموش پنجره را فشار می‌دهید و یا ولتاژ سوئیچ را تغییر می‌دهید تنها چند صدم ثانیه فرصت برای تغییر حالت شیشه نیاز است.

جلوگیری از اتلاف انرژی

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد در فصول گرم سال با آن مواجه هستند اتلاف انرژی در خانه و محیط کار است. زیرا اغلب درب و پنجره‌هایی که نصب شده‌اند جزو نسل‌های قدیمی درب و پنجره محسوب می‌شوند و دوجداره نیستند. اما هنگامی که از پنجره هوشمند استفاده می‌کنید انرژی گرمایی فرصتی برای هدر شدن نخواهد داشت و مدت زمان زیادی در محیط باقی می‌ماند. این ویژگی باعث می‌شود که در فصل گرم شاهد خنک ماندن فضا و در فصل سرد شاهد گرم ماندن محیط باشید.

عایق صدا

یکی از ویژگی‌هایی که در خصوص پنجره‌های هوشمند وجود دارد این است که می‌توانند تا حد زیادی به عنوان عایق صوتی عمل کنند. زیرا عبور صدا را با محدودیت مواجه می‌کنند. البته اگر می‌خواهید که فضای داخلی خانه یا محل کار به طور کامل عایق صوت شود باید از شیشه دوجداره و پنجره دوجداره نیز استفاده کنید.
در خصوص معایب این نوع از پنجره‌ها نمی‌توان صحبت زیادی کرد. زیرا قطعا مزایای استفاده از آن‌ها بیشتر از معایبشان است. تنها موردی که می‌توان در خصوص معایب آن ذکر کرد قیمت بالاتر آن‌ها نسبت به سایر پنجره‌ها از جمله پنجره دوجداره، پنجره کشویی و… می‌باشد. زیرا از تکنولوژی پیشرفته‌تری بهره می‌گیرند.

 

بررسی پنجره دوجداره هوشمند با شیشه‌های مات شونده

بررسی پنجره دوجداره هوشمند با شیشه‌های مات شونده
استفاده از پنجره هوشمند فاقد محدودیت است و شما می‌توانید در هر مکانی آن را نصب کنید. به طور مثال می‌توان در محیط‌های اداری از آن به عنوان پارتیشن جدا کننده استفاده کرد. نصب این شیشه‌ها در درب ورودی مراکز درمانی و بیمارستانی، استخر، باشگاه‌های ورزشی و… نیز توصیه می‌شود.
اگر به فکر بازسازی و ایجاد تغییراتی در خانه هستید توصیه می‌کنیم از این نوع پنجره برای ایجاد یک فضای مدرن و البته بصرفه استفاده کنید. اما قبل از هر چیز با متخصصین این حوزه مشورت کنید و از بهترین نوع پنجره هوشمند برای خانه خود مطلع شوید.

دسته بندی: مقالات

مقالات مشابه

نظرات کاربران

ارتباط با بوتیا صنعت
ارسال از طریق واتساپ