معرفی انواع ابزار شیشه بری

معرفی انواع ابزار شیشه بری

ابزار شیشه بری در ابعاد، مدل‌ها و انواع مختلف طراحی و تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها دارای کاربردی منحصر به فرد هستند. شیشه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین متریال در ساختمان‌سازی هنوز هم جایگاه خود را حفظ کرده است و به منظور محافظت و زیباسازی بنا مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمک گرفتن از ابزار شیشه بری شامل دسته نفتی، دسته چوبی و… توسط ماهرترین اساتید نیز انجام می‌شود و بدون وجود آن نمی‌توان کار بی‌عیب و نقص ارائه داد.

ابزار شیشه بری چیست؟

ابزار شیشه بری چیست؟

بهتر است قبل از آنکه به معرفی ابزار شیشه بری بپردازیم به مهارت شیشه بری اشاره کنیم. شیشه از قدیمی‌ترین اجزای ساختمان‌سازی محسوب می‌شود که در سال‌های گذشته ظاهری ساده‌تر داشت. اما به مرور زمان که سلیقه افراد جامعه تغییر می‌کند شیشه‌های بکار رفته در ساختمان نیز شکیل‌تر شده اند. افراد زیادی در زمینه شیشه بری فعال هستند که برخی از آن‌ها با بهره مندی از خلاقیت خود توانسته‌اند جایگاه ویژه‌ای در این بازار بدست بیاورند. استفاده صحیح از ابزار شیشه بری باعث می‌شود تا کارهایی بدون عیب و نقص ارائه شود.

شیشه در دو نوع کاربردی و دکوراتیو تولید می‌شود. معمولا شیشه دکوراتیو به منظور زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و جنبه ایمنی ندارد. اما شیشه‌های کاربردی به عنوان شیشه دوجداره، شیشه رفلکس و شیشه لمینت در پنجره‌های upvc تعبیه می‌شوند که نقش آن‌ها محافظت و عایق‌بندی ساختمان است. شیشه‌های کاربردی که معمولا در ساختمان‌های مسکونی و اداری نصب می‌شوند با توجه به نیاز محیط، از ضخامت و ابعاد گوناگونی بهره‌مند هستند. به طور مثال شیشه سکوریت به منظور حفظ ایمنی در درب ورودی نصب می‌شود. برای برش این شیشه‌ها نیاز به ابزارهای ویژه‌ای می‌باشد که غالبا توسط استادکاران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع ابزار برش شیشه

انواع ابزار برش شیشه

برای برش هر متریال نیاز ابزار مخصوص وجود دارد. همان طور که برای برش چوب از اره و برای برش پارچه از انواع قیچی استفاده می‌کنیم باید از الماس برای برش و تقسیم شیشه کمک بگیریم. در ادامه ابتدا به معرفی انواع الماس و سپس به معرفی سایر ابزارها در این حرفه خواهیم پرداخت.

الماس دسته نفتی

در دسته الماس دسته نفتی، از نوعی فرآورده نفتی استفاده شده است. به همین دلیل هنگام کار با آن متوجه می‌شوید که برش شیشه بسیار آسان است. با در دست گرفتن این ابزار، هیچگونه سختی و فشار را تحمل نخواهید کرد و کار با آن ساده است. تمام برندهایی که در زمینه تولید ابزارهای شیشه بری فعالیت می‌کنند قطعا در کیت پیشنهادی، نمونه از الماس‌های شیشه بری را نیز ارائه می‌دهند.

الماس دسته چوبی

همان طور که از نام این ابزار پیداست در ساخت دسته آن از چوب استفاده شده است اما در بخش برش، شاهد تعبیه همان الماس مخصوص هستیم. تنوع در ابعاد و مدل‌های الماس سبب می‌شود تا استادکاران برای برش شیشه، به سراغ بهترین ابزار بروند.

الماس آهنی

الماس‌های آهنی به عنوان پرکاربردترین ابزارها در کارگاه‌های شیشه بری محسوب می‌شوند. بدنه آن‌ها از جنس آهن است و فشار وارد شده به شیشه در حین برش، بیشتر از سایر الماس‌ها می‌باشد. معمولا از این ابزار برای برش شیشه‌های بسیار ضخیم استفاده می‌شود.

الماس هارد متال

اگر بخواهیم الماس هارد متال را با سایر الماس‌ها مقایسه کنیم باید بگوییم که طول عمر آن‌ها بسیار زیاد است و مقاومت آن‌ها بیشتر از الماس‌های آهنی می‌باشد. این ابزار شیشه بری برای برش شیشه‌های بسیار مقاوم درنظر گرفته شده است و دارای دسته و بدنه‌ای محکم است.

الماس پیستولی

در ابتدای مطلب اشاره کردیم که شیشه علاوه بر جنبه ایمنی، دارای جنبه دکوراتیو نیز می‌باشد. شیشه دکوراتیو دارای خطوط صاف و مستقیم نیست و معمولا از برش‌های منحنی برای آن استفاده می‌شود. برش‌های منحنی توسط الماس‌های آهنی، هارد متال و… انجام نمی‌شود. بلکه باید از الماس پیستونی استفاده کرد. با استفاده از این ابزار می‌توانید انواع برش‌های منحنی را بر روی شیشه‌های تزئینی پیاده‌سازی کنید.

قواره بر و گردبر

ابزار قواره بر به عنوان ابتدایی‌ترین ابزار شیشه بری مورد استفاده قرار می‌گیرد که البته کاربردهای بسیار زیادی دارد. با این ابزار می‌توانید به راحتی طرح دلخواه خود را بر روی شیشه اجرا کنید. اما از ابزار گردبر فقط برای برش‌های دایره‌ای استفاده می‌شود. شما می‌توانید دایره را با هر قطری که بخواهید بدون آسیب به شیشه بر روی آن اعمال کنید. معمولا ابزار گردبر در آینه کاری کاربرد زیادی دارد و می‌تواند برش‌های منظم و تمیز را به وجود آورد.

انبر شیشه گیر

هنگامی که به وسیله الماس، گردبر یا قواره بر برش‌های مختلفی بر روی شیشه اعمال کردیم نوبت به این می‌رسد که جداسازی شیشه را انجام دهیم. استفاده از این ابزار کار شیشه برها را تا حد زیادی راحت کرده است. بدین منظور باید انبر را کاملا مماس بر روی خط الماس قرار دهیم و به آن فشار وارد کنیم تا شیشه جدا شود.

ابزار شیشه بری‌گان چسب

شاید تصور کنید که حرفه شیشه بری فقط با بریدن شیشه‌ها سروکار دارد. در حالی که ابزارهایی به منظور چسباندن مجدد شیشه‌ها به یکدیگر نیز وجود دارد که یکی از آن هاگان چسب است. این دستگاه شباهت زیادی به چسب تفنگی دارد. چسب مخصوص را درون دستگاه قرار می‌دهیم و چسب به شکل پمپی از آن خارج می‌شود.

قاپ ابزار جابجایی

شیشه شکننده است و باید در حین حمل و نقل، از ابزارهایی مانند قاپ استفاده کنید تا شیشه از ضربات احتمالی و فشارهای مضاعف در امان بماند. در کارگاه‌هایی که وسعت زیادی دارند شیشه‌ها در حجم زیاد تولید می‌شوند و حمل و نقل آن‌ها بسیار دشوار است. قاپ به عنوان یک وسیله مناسب برای جابجایی شیشه‌ها در تعداد و وزن بالا محسوب می‌شود.

گونیا

به منظور ایجاد برش‌هایی تمیز و منظم با زاویه ۹۰ درجه از گونیا استفاده می‌شود. این ابزار شیشه بری در ابعاد مختلفی تولید می‌شود که کاربرد زیادی در کارگاه‌ها دارد. بدون وجود گونیا نمی‌توان برش‌هایی منظم داشت.

بهترین الماس شیشه بری کدام است؟

بهترین الماس شیشه بری کدام است؟

هر کدام از الماس‌های شیشه بری کاربردی منحصر به فرد دارند. برخی از آن‌ها برای برش شیشه‌های ضخیم و برخی دیگر به منظور برش شیشه‌های نازک کاربرد دارند. تشخیص و انتخاب بهترین الماس شیشه بری، بر عهده اساتید این حوزه می‌باشد. اما به طور کلی الماس‌هایی که دارای بدنه و دسته محکم هستند گزینه مناسبی به شمار می‌روند.

دسته بندی: مقالات

مقالات مشابه

نظرات کاربران

ارتباط با بوتیا صنعت
ارسال از طریق واتساپ